75 років першому ксерографічному відбитку: мрія, втілена в життя
Головна сторінкаПро XEROXВинайдення ксерографії75 років першому ксерографічному відбитку: мрія, яка втілена в життя

Ксерографія відноситься до числа тих звичних технологій, без яких немислиме життя сучасної людини. Будь-який офісний службовець погодиться з тим, що для ефективного виконання робочих завдань необхідно мати можливість швидко копіювати потрібні документи. При цьому принципи ксерографії були винайдені порівняно недавно, 75 років тому. Першу копію за допомогою цього методу зробив Честер Карлсон - американський патентний повірений за родом діяльності і фізик за освітою.


Винайдення ксерографії

Ідея створити спосіб тиражування інформації на папері зародилася у винахідника під час роботи в патентному бюро. У ті дні для копіювання документа потрібно було відіслати оригінал в фотомайстерню, де він укладався на пластинку, яка експонувалася, проявлялася, а потім з неї тим же контактним способом на фотопапері друкувалася необхідна копія. Цей процес був дорогим і займав дуже багато часу.

Честер Карлсон вирішив знайти більш швидкий і зручний спосіб перенесення зображень на папір. Він мріяв зробити офісну роботу більш продуктивною і менш рутинною. Після ретельного вивчення наукових досягнень у цій сфері він розробив власну технологію і 22 жовтня 1938 року отримав перший в історії "електрофотографічний" відбиток. За допомогою світлочутливого напівпровідника і порошку-барвника винахідник скопіював аркуш паперу з написом "10.-22.-38 ASTORIA". Це стало одним з найбільших винаходів XX століття і відправною точкою для 8600 патентів, які за минулі 75 років отримала компанія Xerox, що побудувала на основі цього винаходу бізнес з розробки рішень для роботи з інформацією і документами.


Поява компанії Xerox і розвиток технологій роботи з документами

Після тривалих пошуків інвестора, в ході яких Карлсону відмовили такі корпорації як IBM, Remington, Ford та General Electric, новою технологією зацікавилася невелика компанія Haloid, яка виробляла фотопапір. У 1947 році вона придбала у винахідника патент на копіювальний пристрій і вже через два роки вивела на ринок перший у світі ксерографічний копір Xerox Model A, згодом змінивши свою назву на Xerox Corporation. Так почалася історія однієї з найуспішніших міжнародних корпорацій.

У 1959 році з'явився перший автоматичний офісний копір Xerox 914, який працював на простому папері. Завдяки своїй безпрецедентній на той момент швидкості і економічності копір став одним з найбільш комерційно успішних продуктів корпорації і приніс їй величезний прибуток.

Розвиваючи успіх своїх перших моделей копіювальної техніки, компанія Xerox почала активні дослідження і розробки в області технологій для роботи з документами. На їх підставі з'явився ряд передових рішень. Серед них Xerox Telecopier 200 - перший пристрій для факсимільного зв'язку, який працює із звичайним папером, і навіть перший промисловий лазерний принтер Xerox 9700, який володів феноменальною швидкістю друку - 120 сторінок на хвилину. У 80-х роках 20 століття компанія досягла нових технологічних висот, випустивши перший МФУ принтер-сканер-копір. У той же час промислові лазерні принтери Xerox витіснили з центрів обробки даних друкуючі пристрої IBM, закріпивши лідерство корпорації ще на одному стратегічному напрямку. З настанням 21 століття Xerox ступив у новий етап розвитку як світовий лідер в області рішень і послуг для роботи з інформацією та документами.

Таким чином, мрія однієї людини не просто допомогла народитися цілій галузі. Значення винаходу Честера Карлсона полягає в тому, що поява ксерографії назавжди змінило процеси комунікації і роботи з документами, зробивши обмін інформацією більш швидким і зручним. Технологічний прорив американського патентного повіреного поклав початок інноваційному процесу, який триває донині і допомагає мільйонам людей і компаній по всьому світу успішно вирішувати щоденні робочі завдання.